beauty & lifestyle blog

sobota, 12 czerwca 2010

Głowa do góry! ;)

Big Ben, wielki, ważący ponad 13 ton dzwon, który użyczył swej nazwy kryjącej go wieży zegarowej, symbolowi Londynu. Zadzieramy głowy do góry, wieża ma aż 106 metrów!W swoim przewodniku* wyczytałam, że mechanizm zegara jest tak czuły, że opóźnienie może spowodować nawet kilka ptaków przysiadających na jego 4,5 - metrowej wskazówce minutowej!

Wieżę można zwiedzać, ale ta atrakcja niestety nie jest dostępna dla każdego. Po 334 stopniach wspiąć się mogą na górę wyłącznie obywatele brytyjscy. Także jedynie z przewodnika wiem, że w wieży znajdują się cele więzienne przygotowane z myślą o posłach zakłócających obrady. Brytyjscy posłowie muszą być jednak wyjątkowo zdyscyplinowani, bo od roku 1880 żaden nie miał wątpliwej przyjemności trafić do tego aresztu ;)))

Big Ben ma już ponad 150 lat, okrągły jubileusz obchodził w 2009 roku. Dźwięk dzwonu jest wszystkim Brytyjczykom doskonale znany, od 1923 roku jest nadawany w radiu BBC, podobnie jak w naszym polskim radiu Hejnał Mariacki :) Chcecie posłuchać? Zapraszam :)))


* "Explore! guide. Londyn", Wydawnictwo ExpressMap, 2010.
2 komentarze :

  1. Fajnie opisujesz swoja podroz, czuje, jakbym tam byla i zwiedzala razem z Toba :)
    hodowca pokrzyw

    OdpowiedzUsuń